ahilik,ahi,ahi evran,islam,aşıkpaşa,kırşehir,ahmedi gülşehri,selçuklu,osmanlı,insan,güzel ahlak

SEÇMEN; EFENDİSİNİ SEÇEN KÖLE,


Popüler Aramalar

 Karganın biri yavrusuna öğüt veriyormuş. Demiş ki “bak oğlum, bizim en büyük düşmanımız insanoğludur. Eğer o yere eğilirse bil ki bir taş alıp sana atacaktır” demiş. Yavrusu anasına “anacığım ya elinde taşı hazırsa” deyince  “oğlum sen öğüdünü almışsın” demiş.

Nasrettin hoca bir gün eşeğine binmiş gidiyormuş. Bunu gören birileri demiş ki; “koca adam utanmadan göbeğiyle şu eşeğe eziyet ederek biniyor” demiş. Hoca eşekten inerek yürümeye başlamış. Az ilerde bu sefer eşeğin yanında yürüdüğünü gören başkaları “Şu enayiye bak, eşeğe binmeden yanında aptal aptal yürüyor” demişler. Hoca bakmış ki olmayacak, eşeği kendisi sırtlamış..

İngilizler “ortalama her şeyde, her şey de ortalama” derler. Bu ümmetin de vasat “orta” bir ümmet olduğunu unutmamak lazım. Yani “ortalayın” gitsin diyoruz. Varsa rastladığınız hatalar onları “insanlık hataları” olarak geçin gitsin. Ana hatlarıyla “bu it bu deriyi sürür mü?” deyin yeter. Hata ararsanız her lidere sizin yerinize ben onlarca hata bulayım isterseniz. İşte kantarınıza girecek batman batman yünler aşağıda. Hangisi çakıldaklı, hangisinden iyi yün ve yatak olur siz seçin. O yatakta kendinizin yatacağını unutmayın. Düğün sizin..

Babam sınavda sormuş. “yönetici halka hizmet edendir” sözünden ne anlıyorsunuz diye. 4 sınıfta 100 kişiden sadece birisi cevap vermiş. “Bu ilahi bir iştir. Günümüzde yönetici halkın efendisidir” Bu çocuğu araştırmış ve imam hatip mezunu ve amiriyle kavgalı olup her haksızlığa isyan eden bağıran bir çocuktu diyor. Onu adalet için bağırmasından dolayı kolladım diyor.

LİDERLERİ TARTIDA GÖRELİM

Türk seçmeni meseleye kurumsal olarak fazla bakmıyor. O lidere bakarak karar veriyor. Biz dini baksak da seçmene uymak zorunda kaldık. Görelim ilim ne dedi bize, biz de diyek size.

- RECEP TAYYİP ERDOĞAN: Gerçek bir lider özelliklerine sahip. İyi bir hatip ve çok çalışkan. Standart ve kasıcı bir tip değil. Yaptıklarını önce hayal ederek yapıyor. Bu yaklaşım bir bilim adamı yaklaşımı ve süper. Vizyonu olmayan muhasebeci cahiller alternatif proje üreteceğine onu eleştiriyorlar = kifayetsiz muhterisler.

Einstain bile izafiyet teorisini bulurken rol model olarak Allah’ı seçti ve şöyle hayal etti. “eğer ALLAH’ın yerinde olsaydım bu evreni nasıl yaratırdım” dedi ve keşfini tamamladı. Bunun anlamı inanç geniş düşünme yeteneğini artırıyor demektir.

Sayın Erdoğan farklı düşünerek topluma ileri hedefler gösteriyor. 2023 hedefinde keşke AHLAKİ HEDEFLER’de olsaydı biraz. Örneğin iyilik, yardımlaşma, faydalı insan, faydalı işletme, hoşgörü, güleryüzlü idare ve güler yüzlü insan ve insanlık yüzdeleri subjektif de olsa birer hedef olarak konsaydı ne kadar güzel olurdu. Bunlar evrensel olduğu için sağcı solcu kimse karşı çıkmazdı.

2023 ekonomik hedefleri güzel. Öngördüğü hedefe göre %2 Amerika’da enflasyon olsa, %1 Türk lirası değerli kabul etsek ekonominin her yıl aksamadan %5 büyümesi gerekir. (CHP’de olması gereken büyüme oranı %7’dir.) Bu hedefleri tutturmak çok etkili, çok yönlü, esnek politikalar, yapısal dönüşümler, ürettiğin kadar tüketme zorunluluğu ve her dışsal ihtimallerin aynı yönde dizilmesi yani kaderin buna izin vermesi gerekir ki bu iş çok zor görünüyor. Fakat hedefsiz de olmaz. İşsizliği önlemede yapısal dönüşümlere eğilmiyor. Dar gelirliyi biraz daha düşünmesi lazım. Kürt meselesinde danışmanları “TEK” şarkısını söyletiyorlar. Esnek çözümler aramalı. Şiddet kalkınmayı da engelliyor unutmamalı.

Halbuki Japonların yaptığı gibi beş yılda çelikte birinci olacağız dediler ve oldular. 10 yılda arabada birinci olacağız dediler ve oldular. Brezilya ağır sanayi hamlesinin arkasından şimdi ilk 10 gelişenlerin içinde. Yani ağır sanayi merkezli reel üretimi hedef alan yapısal dönüşümler gerekiyor. Artık işsizlik kölem olsun benim. Biz kısmen bir korumacı politika da izleyebilmeliyiz. Rekabet için açıyoruz demek ne demek? O rekabeti içerde sağlasana. Güney Kore hem içeriyi korudu hem dışa açıl dedi. Orada kimse Samsung’dan başka telefon kullanmıyor. Milliyetçiliğe bak. Bir mersedese binmek için 10 mersedes parası ödeyerek ithal etmeniz gerekir. Anlamış olmalısınız. Niye öldün Erbakan? Ağır sanayi hamlelerinle alay ettik? Artık arayacağız senin fikirlerini ve milli duruşunu. Sana Allah’tan rahmetler diliyorum..

- KEMAL KILIÇDAROĞLU: Emekli bürokrat. Fikirsiz. AK Partinin sadaka edebiyatını taklit ediyor. Yelpazesinin yetmediğini bildiği için sağdan da adaylar gösterdi. Hiç kürdüm, aleviyim demeden ince bir siyaset götürüyor. Ulusalcı görünmesine rağmen şu üç sokuşturmayı yediriyor. Yerel yönetimlerin bağımsızlaştırılması, PKK affı, cem evlerinin ibadethane sayılması.

Tayyip beyin her projesine bir kulp buluyor. Bürokrat olduğu için hayalsiz ve uzun vadeli hedefleri yok. Sadece sorunu yerinde rütüş yaparak geçiştirme anlamında çözme kabiliyeti var fakat yapısal değişiklikle sorunu kökten uzun vadeli hem çözme hem yeni dengeli yapıya kavuşturma vizyonuna sahip değil. Uzmanlıktan ziyade ayrılınca muhasebecileşmiş. Muhasebeciler ise fikir belirtmeden sadece kaydederler.

800 000 işsize iş bulacağını iddia ediyor. Fakat şu an ki yatırım düzeyi ancak 500 000 kişiye iş bulma kapasitesinde. Dolayısıyla işsizliği azaltamaz ve kısmen yalan söylüyor. Dış finansman konusunda ve özelleştirme konusunda kasıcı yavan politikalarla bu sorunu çözemez. Fakir edebiyatı ile kısa yoldan oy peşinde havası veriyor. Halbuki ülkede fakir de var orta halli %50’lik bir kitle de var elbette zengin de var. Fakiri çalıştıracak olan da zengindir. Yani sorunları kısmi merhamet şarkılarıyla çözemeyiz. Her parti fakiri düşünmeli elbette.

Öngördüğü hedefe göre %2 Amerika’da enflasyon olsa, %1 Türk lirası değerli yürüse ekonominin her yıl aksamadan %7 büyümesi gerekir. bu hedefleri tutturmak çok etkili, çok yönlü, esnek politikalar ve her dışsal ihtimalin aynı yönde dizilmesi yani kaderin buna izin vermesi gerekir ki bu iş çok zor. Yani hedef cilalı lakin at yaşlı görünüyor.

- DEVLET BAHÇELİ: Bir kere evlenmemiş bekar. Bu suç değil ama senin benim başımda ne işin var. Çocuğu olmayan kişi merhameti tanıyamaz. Onun için de küfredip saldırganlığı milliyetçiliğin de bir uzantısı olarak kurumsallaştırıyor. Namaz kılıyor fakat Namazı ona milliyetçilik yasak diyor fakat o Allah’ı duymuyor. Etrafına sakin olun diyor fakat kendisi küfür ve hain suçlamalarıyla nasıl bir örnek olduğunu düşünmüyor.

Sürekli AK Parti’yi hedef gösteriyor. Bunun anlamı en saf düşünceyle CHP dostumuzdur demek istiyor. Halbuki MHP içinde de inançlı insanlar var, AKP içinde de. Bunların ortak  seçmen yapısı nedeniyle kardeş olması gerekirken düşman partiler olarak gösteriliyorlar. Yani kontrol altındaki MHP ile aslında Dindarlar kontrol ediliyor demektir. Bu onun DEVLET değil DEVLETİN ADAMI olduğunu gösterir. Şimdi bir kısım ülkücüler gidip CHP’ye oy vereceğiz diyorlar. Ne diyelim Allah feraset versin…

Sınavsız üniversite diyor fakat 1 700 000’den 600 000’i diyelim sınavsız seçtin ve yerleştirdin. Geriye kalan 1 100 000 kişiyi hangi üniversiteye yerleştireceği konusunda fikri yok. Bunun adı göz boyama..

700 000  kişiye iş vereceğiz diyor fakat ekonominin şu anki finansman yapısıyla 500 000 kişiye iş verebileceğini, 200 000 kişilik yalan söylediğinin farkında değil.

Tayyip beyin projelerine karşı çıkıyor. Ne vizyonu ne kendine has bir projesi var. Her şeye muhalefet ve suçlama edebiyatının halkta cevap bulmayacağını fark edemiyor garibim. Devletin bitmez kesesinden sadaka edebiyatına o da katıldı. İnsanın dilenesi geliyor. Sahi dilencinin o üç kuruşla bir çorbayı en lezzeti içtiğini (çorba lezzetli değil, damak lezzetli fakirlikten dolayı) biliyor musunuz? Anlatırım sonra..

ORTAK AKLIN DOSTU OLMAZ. UYANA GÜL ATAR, UYMAYANA TIRPAN SALLAR. SEN AKLI SELİM’DEN YANA OL Kİ KAZANABİLESİN. ÇÜNKÜ HEP AKLI SELİM KAZANIR.

Ortak akıl denen ya da sağduyu denen şey hiç sapmaz. Eskiler bunlara “çarıklı erkan” da derlerdi. İşte sempatizan dışındaki SESSİZ KALABALIKLAR seçimin sonucunu belirler. Onlar geride durur fakat tabancası 14’lü gibidir attığını vurur. Vurduğunu başa getirir. Bir müddet öyle gider. Doğrular değiştikçe onun avı da değişir. Ona mutlak doğru yoktur. İndirici bindirici dünya da doğru olan aklı selimdir. Siz de aklı selimden yanaysanız size gül atabilir şayet kısmetiniz varsa. Aklı selimden siz saptıysanız hemen tırpan sallar, çürür gidersiniz tarlada, toplayıp ineklere veren de olmaz…partiler çöplüğünü görmüyor musunuz? Her kel tarak taşırmış biliyor musunuz!!!

ALLAH SÖZÜ DİNLENEN EN BÜYÜK SEÇMENDİR

Allah’ı unutarak bir yere mi gidiyordunuz yoksa? Bi dakka bi Dakka. ALLAH SÖZÜ DİNLENEN EN BÜYÜK SEÇMENDİR.. Allah’ın mülkünde alıp satanlar, nasıl oluyor da mülkün sahibini hesaba katmıyorsunuz bakim. Ekonomi hesabı yapanlar cari hesapların yanına bir İNŞALLAH HESABI açın bakim. İşte o “kalpleri tebdil edendir”. Siz iyi olursanız seçilen iyilik eder. Siz kötü olursanız seçilenler firavunlara ve karunlara taş çıkarttırır. Sonra da damın başınıza neden yıkıldığını bir türlü anlayamazsınız.. O hep “HERKES LAYIK OLDUĞUNA” yazgısı yazar. Adına KADER der. İnsanlar da rollerini oynar durur. Şu tiyatronun yazarını ikna edeyim demek aklına gelmez…

İlmim, aklı selimim, ve namaz ve iman üzere kalbim AKP ve Tayyip beyin hizmetlerinin bu ülkedeki herkese ayrım yapmadan ulaşacağını, refahımızı artıracağını, bu ülkeyi bir hedefe taşıyacağını, hoşgörü ve eşitlikçi bir anlayışla Türk-Kürt, Laik-Dindar, Zengin-Fakir herkesi kucaklayacağını umuyor ve 4 yıl sürecek bu iznin hayırla sürmesi için ALLAH c.c. ‘nun merhamet pınarlarını memleketimize ve insanımıza sağnak sağnak yağdırmasını diliyorum. Şüphesiz diğerleri de soyunmuşlardır ve kazanmayı ümid etmektedirler. Keşke iki kazanan olsaydı bu güreşte. Fakat Allah bu dünyada düşmansız ya da muhalefetsiz varlık yaratmadı. Korku insanı diri tutar..

Allah’ı hesaba katmadan yazı yazmaz ve oy vermez kardeşiniz AHİ, titreyen bir elle oy vermenizi ve sonucun HAYIRLI olmasını diliyor.

SEÇMEN; EFENDİSİNİ SEÇEN KÖLE, ile Benzer Yazılar:

9 Haziran 2011 Saat : 6:37

SEÇMEN; EFENDİSİNİ SEÇEN KÖLE, Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

kırşehir Son Yazılar FriendFeed

Dili Seç

cami alttan ısıtma
halı altı ısıtma
cami ısıtma
cami ısıtma