ahilik,ahi,ahi evran,islam,aşıkpaşa,kırşehir,ahmedi gülşehri,selçuklu,osmanlı,insan,güzel ahlak

“eyvallah”


Popüler Aramalar

Bak Tahsinciğim, bey’den mey’den anlamam. ikisinden de sarhoş olurum sonra. ikisi de haram biliyorsun. niye bana ikram ediyorsun? Davulcuların sarhoşken daha ala davul çaldıkları doğrudur. Neşet’imin sülalesi iyi bilir. Lakin yasak olan sarhoş olmak değildir. “mey”le “bey” yasaktır. o zaman sarhoş olmak için başka şeyler bulmak lazım değil mi? senin aklına bir şey geliyor mu?

Gelin sarmak, kız sarmak 5 dakkada bitiyor. gül kokluyorum 3 günde soluyor. dost bildiğim az deyince hopluyor. avrat desen şal deyip de zıplıyor. el aleme güçlerimiz yetmiyor. kardeş hani, miras için kaçıyor. selam versem rüşvet deyü almıyor. iyiliği maraz deyü yapmıyor, zengin “benim” deyü vermiyor. fakir “yetmez” deyü çalıyor. dindar bana kafir deyü sövüyor. kafir sorsan İsa deyü tapuyor. yahudinin oyunu mazlumları biçiyor.

anlıyacağın ortada ne sarhoş var ne sarhoş olunacak bir şey. bir şeyler içiliyor aslında velakin hepsi de zamanın kıskacında. benim derdim sarhoşluktan uyanmamak. sorun bu.. bu yüzden çok etkili ve uzun ömürlü bir içki bulmalıyım ki hiç ayıkmayayım.. senin şu “eyvallah” kapından bir girelim bakalım. karşımıza ne çıkacak? Ayva arapçada evet demektir. Allah’ı da biliyor olsak da ne kadar doğru tanıdığımız muğlakdır. bu, bir anlamda Allah’a evet demek anlamına gelebilir mi sence?

bana hitabını boşver. Fakat O hep kendi alıyor kendi satıyormuş. bize hiç kar bırakmıyormuş doğru mu? hem de kendi yazdığını bize oynatıp alkışları da kendine çeviriyormuş öyle mi? Napalım Ona küselim mi şöyle bir?
bak ben şimdiye kadar naptım biliyor musun.

Babam kızardı, kaçardım, kişiliğimi korudum=hürriyet. okurdum, posasını atardım maksad bulurdum, onunla oynardım=hürriyet. sigara içerdim, bıraktım=hürriyet. Günahları terkettim kimse bana hadi demiyor=hürriyet. Yemek fişini bıraktım istediğim gibi yiyorum=hürriyet. Servisle işe gitmeyi bıraktım, otobüste insanlığımı anladım=hürriyet. pantolonun sıkmasına itiraz için bol cübbe giyip ferahladım=hürriyet.

işte bütün hürriyetler senin “eyvallah”a çıktı aslında. yani sen “eyvallah” dedin lakin ben yıllardır onu yaşatmışım. kelimenin sahibi anlaşıldı umarım.

dedim ya ben davul çalarım. lakin sarhoş olamadım. rahmetli muharrem ertaşı sedirinde rahmet içinde görmüştüm çocukken. keşke sorsaydım.
uzun hikaye tahsin kardeş. bir zurnacı da arıyorum benim ritmime nağme dizecek. lakin çok köçek var. zurnacı yok.. ömürlük bir içecek bulunca bana haber ver e mi?

Bak sevdim işte bu sözü
Şöyle selamın diyesi
Ol hayırların mihengi
Kabul imiş “eyvallah”

Kabul olur mu hayırlar
Döşediğim ak yazılar
Sarıversem al yazmalar
Gelin imiş “eyvallah”

Maksat Hakka ok atasın
Halis niyyet kılasın
Kalemle kılıç çalasın
Alim imiş “eyvallah”

Fakir kulun imam oldu
Halkı bekler uya hadi
Namazların her rekatı
Gözü yaşmış “eyvallah”

El yazar kalem sanırsın
Görür gözün kim bilirsin
Hak gizler de sen açarsın
Yapan O’ymuş “eyvallah”

Yapan O’ysa kalpler bizar
Kader yazar kullar oynar
Sebepleri azar azar
Dizen O’ymuş “eyvallah”

Ahmet beye nida olmuş
Kılıç elde kalem çalmış
Öküz çekmiş teker ötmüş
Saman sarmış “eyvallah”

Tahsin kula selam olsun
Kalem ile doğru yazsın
Öküz koşup tarla sürsün
Dane sözmüş “eyvallah”

Sor bak SAHİBİNİN kimi var
Kim içmiş meyinden deyi ver
Dünya içen kullarını salıver
SENİ içtim kadehleri kırıver
“EYVALLAH”

işte ben içecek bir şey buldum ki ölene kadae ayıkmam. bu yüzden de sarhoşun sorumluluğu olmaz. yani=Hürriyet=HÜR ADAM. Bütün hürriyetler HAKKA çıkar Elhamdülilah.

 
Kul Ahmet Atik

“eyvallah” ile Benzer Yazılar:

26 Mayıs 2011 Saat : 4:38

““eyvallah”” için 1 Yorum

  1. Wilber Hertweck diyor ki:

    I simply want to tell you that I’m very new to weblog and certainly liked you’re blog. Probably I’m planning to bookmark your website . You amazingly come with outstanding stories. Cheers for revealing your webpage.

“eyvallah” Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

kırşehir Son Yazılar FriendFeed

Dili Seç

cami alttan ısıtma
halı altı ısıtma
cami ısıtma
cami ısıtma