ahilik,ahi,ahi evran,islam,aşıkpaşa,kırşehir,ahmedi gülşehri,selçuklu,osmanlı,insan,güzel ahlak

CUMA SOHBETİ – 8 ( Kötüden iyiye göçerek ihrama giriniz )


  • Anasayfa
  • CUMA SOHBETİ – 8 ( Kötüden iyiye göçerek ihrama giriniz )
Popüler Aramalar

Bismillahirrahmanirrahim

 

 

Kötülükten iyi davranışlara hicret

 

İnsanı Kamile doğru yol alabilmek için ilk yapılacak iş kovadaki pislikleri boşaltmak gerekir ki yerine iyiliklere yer açılsın. Kötü huyları çıkarıp iyilik ihramına bürününüz. Kötü 8 huy çıkmalı veya terkedilmeli ve yerine 7 iyi haslet geçmelidir. Kötü huyları terk, Hicret demektir. İyiye göçmek demektir. Bunlar olmadan Muhsin olunmaz.

 

İhsan şuuru Allah’ı görüyor gibi ibadet etmektir. Bir mana itibariyle güzellikten anlama şuurudur da denilebilir. İnsanların takva sıralaması hadislerde geçen özelliklerine göre şöyledir;

 

Müslim isen zarar kılma komşuna    =  Müslim

Mü’min olup güven eyle her kime    = Mü’min

Müttaki dur sakındığın şüpheye        = Müttaki

Dost bilip de muhsin kulda sır ister   = Muhsin

                  

Sıddık Kimse

 

Sıddık makamı için Allahü Teala Kuran’da sadıklarla beraber olunuz demiştir. Fakat şöyle sadık olunur dememiştir. Bu sadıkları Allah’ın seçeceğine işarettir. Bu makamlar için önce Allah’ın o kişiyi sevmesi ve kalbine bir sevgi tohumu atması gerekir. Kişi kendi gayretiyle yeterli yükselmeyi sağlayamaz. Fecr suresi ayet 27-30’da önce Allah’ın sonra da kulun seveceğini belirtmektedir. Bu yüzden sevap ticaretiyle uğraşan kişi kendini Allah’a sevdiremez.

 

Allah’ın rızasının olduğu şeylerde feta düzeyinde ilahi rıza ve fedakarlık aranmalı ve Allah çok sevilmelidir. Rızık veya benzeri olaylarda Allah’a güven terk edilip, sebeplere takınılıp kalırsa kişi güveni kaybeder ve aşağı düşer. Sevmek güveni de beraberinde ister. Bu yüzden sevmek çok önemlidir.

 

Niyetlerinizi Düzeltiniz; Müslüman kendi kulvarında koşarsa hır gür çıkmaz

 

Müslüman kendi kulvarında koşar ve yarışır. Yarışı kendi iledir. Başka insanlara kıyas etmez. Kıyas daima sorun çıkarır ve toplumu yıpratır. Sadece maneviyatta kâmil kişilere, maddiyatta kendinden aşağı kişilere bakabilir. Yani fakirlerle oturmayı bilmek de gerekir. Sadece avam kendi haline gerekçe örnek arar. Kâmil kişi sevap ticareti yapmaz, ilahi rızayı düşünür.

 

Niyetleri yükseltmek ve düzeltmek önemlidir. Bu iki yönden önemlidir. Birincisi kime yönelip niyet ettiğinizin belli olması gerekir. Allah’a yönelirken bile cennet ve benzeri ikramlarla uğraşırsanız verilen ikramlar düşük kalır. Bu yüzden “İlâhî Rızâ”ya yönelinmeli ve hedefi yüksek tutmalıdır. Allah’a inanırken Allah’ın varlığını ve birliğini kabul edip onun sözlerini uygulamaya çalışmamak kişinin niyetinin bozuk ve küfür içinde olduğunu bilmek gerekir. Yani kişi ve Allah fikirleriyle de sevilmelidir.

 

 

Aşık ahi kul ahmede nasib oldu

CUMA SOHBETİ – 8 ( Kötüden iyiye göçerek ihrama giriniz ) ile Benzer Yazılar:

24 Şubat 2014 Saat : 5:09
  İslam

CUMA SOHBETİ – 8 ( Kötüden iyiye göçerek ihrama giriniz ) Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

kırşehir Son Yazılar FriendFeed

Dili Seç

cami alttan ısıtma
halı altı ısıtma
cami ısıtma
cami ısıtma