ahilik,ahi,ahi evran,islam,aşıkpaşa,kırşehir,ahmedi gülşehri,selçuklu,osmanlı,insan,güzel ahlak

ağızdan ses değil söz çıkar.


Popüler Aramalar

 hak helal ola    
SEvgili Allahın Kulu ve SEvgili oğuzhan, bir yorum yapayım da aşağıdaki yazı gitsin.

Ben Hem yazar kardeşimi, hem sizleri çok seviyorum. sizler inançlı insanlarsınız, sizlere söz söyleyemem.

ben insanı değil, fikirleri terletirim. fikirde tevazu olmaz. tevazu kişilikte olur ve bunu ispat etmek de mümkün olmaz. bu yüzden fikirlerle mücadele kişilik hatası olarak algılanıyor. bunu düzeltmelisiniz.

fiziki ilimlerde doğrular daha nettir. halbuki sosyal konularda ise doğrular daima tartışılabilir haldedir. bu yüzden karşılıklı kontrol ile kişilik kaybolmaz doğruda isabet artar. kitabdan alıntı yapmak danışmak sayılmaz. doğru alırsınız yanlış yorumlarsınız sonuç yine felaket olur. illa bir aklın süzgeci lazımdır. ahmet bey dahil tam 10 kişiden erica ettim şu yazımı acilen bir okur musun diye. hiç biri yanaşmadı. hepsine bir şeyler söyleyebilir miyim.. yazıların dini içerikli olduğunu da görüyor, yani sevap alacak, yapmazsa da bir miktar günah da olur mu ne dersin?
insanlar işte böyle kayıtsız Oğuzhancığım.. sana göndereyim istersen.. ciddi..

milliyetçilik konusu uzun gider. lakin sen kendi fikrin olmadığı bir milliyet konusunda övüneceğine gel senin isteğin ve ALLAHIN dilemesi üzerine olduğun MÜSLÜMANLIĞINLA ÖĞÜN.
NE MUTLU MÜSLÜMANIM DİYENE de. o zaman ALLAHın rızasını kazanabilirsin. Aksi halde senin sloganının rahmetli mimarı ile Bahçelinin rızası seni kurtarmaz. milliyetçilik bir hastalık gibidir ve gençler arasında daha yaygındır. 40 ından sonra dini akla gelir ve onu terkeder. devlet “diyen” de insana devlet adına eziyet eder, bunu adalet görür. halbuki adalet kişiye olur. sezgin abinin önceki yazısını bir okuyuver..

milliyetçi bir parti başkanı namaz kılsa bile yolu doğru olmaz demek istedim. yani partinin fikri islama ters ise başkanın namazı onu doğru yolda olduğu anlamına gelmez dinen böyledir dedim (araştırma sonucum böyle)namazın kabulü ayrıdır..

bu yüzden dinde namaz değil istikamet önemlidir. ALLAH namaz aramaz, doğru bir gidiş ve dik bir duruş arar.

bir yazıyı okurken hem bütününü birlikte değerlendirmelisiniz ve hem de kişinin niyetini yahu bu adam bir şeyler mi söylemek istiyor acaba diyebilmelisiniz. onun niyeti ile sizin hüsnüniyetiniz birlikte olmalı.

dedim ya tevazuyu ispat etmek zordur. o size kalmış. insan daima merhameti hakeder. ben size ve yazar arkadaşıma en iyi dileklerimi sunuyorum. fakat hatalı hiç bir fikir merhameti haketmez. onların arenada çarpışmaları mutlaka gerekli ki en doğrusu ortaya çıksın. çünkü ortaya çıkan her ne ise onu rehber edineceğiz, o yola gideceğiz.. ne kadar önemli anlıyor musunuz..

sarıkamışta ne oldu dinleyin bakalım.. bizimkiler düşman üzerine bastırınca düşman sahte bir hariyayı terkettiği karargaha bırakıp çekilir. bizimkiler amma ele geçirdik diye sevinerek o haritayla ilerlemeye devam ederler. yollar bir türlü düze çıkmaz. çıktıkça karlı dağlar çıkar önlerine. Enver Paşa’ya telgraf çekerler, donuyoruz dönelim diye.. lakin istanbulda sıcacık koltuğunda oturan genç enver paşa dönersek ayıp olur evlatlarım ilerleyin ha diye cevap verir.. ve 90 000 vatan evladı donarak ölür.. daha sonra ruslar döner ve onların bedenini toprağa onlar verir..

burada üç hata görünüyor:
1. Enver Paşa’nın genç olup gurur yapıp donuyorum diyen askere hala ilerleme emri vermesi.
2.Enver Paşa’nın aşırı Mİlliyetçi birisi olması. Büyük hülyaları vardı onun. işte bir şeye kilitlenen birisi o iş için her şeyi hem de kendine ait olmayan her şeyi feda ediyor..
3.doğruluğu kontrol edilmeyen bilgi (Harita)

işte bu üç konu da tartıılması gereken hastalıklardır.
Fatih gençti İstanbulu fethettiğinde diyebilirsin. ancak onun iyi yetiştiğini, İslam üzere sorumluluk taşıdığını ve hocalarının yakın kontrolünde onlara isteyerek saygı gösterdiğini unutmamak gerekir.

sonuç olarak fikirler çarpıştığında en doğru olan ayakta kalır. bu yüzden makul bir tartışma ortamı iyidir ve bu islamı kambak gibi su yüzüne çıkarır. ancak buna da bilgili ve sorgulamacı adam gerekir.

dini konudaki yazılar ise “din nakil” olduğu için çok daha dikkatli olmak gerekir. yazılan hiç bir şey islami olmaz. bizim islamdan anladıklarımız olabilir belki… bu yüzden benim yazımı üç kişi bulsam kontrol edecek yeminle söylüyorum üçüne de gönderirim.
bir hadisi tam 4 alime telefonla sorduğum oluyor. her yazıyı imamız olan ilahiyat doktoru harun beyle tartışıyorum. bu benim kişiliğimi neden bozsun oğuzhancığım.. fikrim 6 000 insanı etkileyecek. Allah bana sormaz mı neden doğru yazmadın diye. bilmiyorsan neden sormadın demez mi? alimler eskiden biri diğerine arapçaya, öbürü ona tefsire gidermiş.. yani karşılıklı.. ne kadar güzel değil mi?

sizler gururlusunuz, gururunuzu allaha ve onun dinine onun doğrularına tam teslim etmediğiniz için ikiliğiniz hala sürüyor.

ben allahın izine basarım ve ikilik yaratmam. bir allah var bir de ben varım demem.. bir islam var bir de milliyetçilik var demek de aynısı: şirk

Allahın kulu kardeşim hala benim tevazumu anlayamadıysan daha fazla takla atamam senin önünde. bildiğin gibi eyle.

kişilkte acizim
yanlışa şahinim
derdim muhabbettir
rabbime aşığım

ağızdan ses değil söz çıkar. her söz bir kul hakkı doğurur.
ahmet dulkadiroğluna, oğuzhana ve allahın kuluna selamün aleyküm diyorum. hakkınızı helal edin.

kul ahmet atik

ağızdan ses değil söz çıkar. ile Benzer Yazılar:

4 Haziran 2011 Saat : 5:00

“ağızdan ses değil söz çıkar.” için 1 Yorum

  1. Matthew C. Kriner diyor ki:

    I simply want to tell you that I am new to blogging and seriously savored this blog. Almost certainly I’m want to bookmark your site . You definitely have incredible posts. Many thanks for revealing your blog.

ağızdan ses değil söz çıkar. Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

kırşehir Son Yazılar FriendFeed

Dili Seç

cami alttan ısıtma
halı altı ısıtma
cami ısıtma
cami ısıtma