ahilik,ahi,ahi evran,islam,aşıkpaşa,kırşehir,ahmedi gülşehri,selçuklu,osmanlı,insan,güzel ahlak

Son saltanat…


Popüler Aramalar

Ömür verdin hıtamı sen Allah’ım

Can uçar halden yana sen Allah’ım

 

Emaneti vermek mi zahmetinde

Sen ile kolay kıla yar Allah’ım

 

Canım gayrıda bedenim ayrıda

Bir namazlık saltanat kıl Allah’ım

 

Aczimden fakrım çıka bir uzunca

Rabbim hazanımda sorma Allah’ım

 

Yedi adımda kabirim seyranda

Kim kimi sorgu ede gör Allah’ım

 

Yakından gelmiş iken söz beyanda

Kara günün mizanı sen Allah’ım

 

Ahi kul Ahmed nefse çattığında

Mahşer saydı ölmek kastı Allah’ım

 

AÇIKLAMA:

-Bu beyitler kişinin kabre konması ile ilgilidir. canın gayrıda olması onun Allah’ın esmai hüsnasının tecellisinde olduğunu gösterir. bedenin ayrıda olması ruhun bedenden koptuğunu ifade eder.

-Bir namazlık saltanat cenaze namazıdır.

-Aczimden fakrım çıka demek,  aczini bilerek tevazuyla ömrünü bitiren kişinin ölünce fakre yani yüksek bir mertebeye kavuşacağını ifade eder.  bir uzunca kabre uzanmak  kastedildi.

-Yedi adım demek, kabir başına gelenlerin ayak seslerinin artık duyulmayacağı mesafedir, yani dönüp gitme sayılan uzaklık.

-Kim kimi sorgu etmek demek, etrafımdakilerin terkinden sonra melekleri kabirdeki imanlı müminin sorgu etmesi demektir ki büyük bir imanla ancak olabilir.

-Yakından gelmek demek, melekler uzaktan geldiği için ölen yer üstünden hemen yer altına yani yakına geldiği dolayısıyla RABBini unutma ihtimalinin meleklere göre daha az olduğunu ve dahi bilenin sorgu etmesi gerektiği anlatılmak istenmiştir. bunun için sorgu değil beyandaki bilinen söz konuşulmalıdır.

-Ahi kul ahmedin nefse çatmasının arkasından bunun nefsin ölme derecesine gelmesini dünyada kemali elde etmesine bağladı ki bu hal ile mahşere gitmenin güzel olacağını arzuladı. böylece şiirin önceki beytlerinde söylenen bütün hususların da ancak bu şekilde münkün olabileceği de söylenmiş  olmaktadır.

 

Aşık ahi kul ahmede birazını yaşayarak yazmak nasib oldu.. 

Son saltanat… ile Benzer Yazılar:

17 Mart 2013 Saat : 7:40

“Son saltanat…” için 2 Yorum

 1. aykut gölnişanı diyor ki:

  7 kıtada sorgu sual eylemek / eylenmek az kelam ile çok mana kastedmek ancak bu kadar olur. gerçekten şairlerin kafiye dizdiğini, aşıkların ise mana dizdiğini şimdi daha iyi anlıyorum. gerçekten hoşlanmak mı yoksa hoşluk içinde ders almak mı.

  ayrıca bu şiir ile ölümü bize güzel göstermeniz ayrı bir güzellik. müminin meleği sorgulamasına bir örnek var mı. kim bunu yaptı. nefse çatmak ve ölmek ve mahşer ilişkisini biraz daha açarmısınız. selamlar…

  • aşık ahi kul ahmed diyor ki:

   bir gün hz. Ömer efendimizin oğlu ile Hz. Ali efendimizin oğlu oyun oynarlarken ali efendimizin oğlu diğer çocuğa diyor ki, “benim babam Allah’ın aslanı, senin baban neyin aslanı deyince çocuk üzülüyor ve akşam evde bunu babasına anlatınca Hz. Ömer efendimiz kendi çocuğuna diyor ki, “sen de git o çocuğa de ki, benim babam da yer altının aslanı, de” diyor. çocuk bu sözü ali efendimizin oğluna aktardıktan sonra ali efendimize ulaşan bu sözü o da çok merak etse de gidip soramıyor.

   gel zaman git zaman hz ömer efendimiz vefat edince, defnediliyor, herkes başından ayrılınca ali efendimiz merakla mezarın başında bekliyor ki aşağıda neler olacak diye. kalp gözü açık olduğu için mezarın içini görürken birden melekler geliyor ve ömer efendimizi sorgulamak isteyince ömer efendimiz meleklere öyle bir sille çakıyor ve diyor ki;

   “siz bilmem ne kadar yoldan geldiniz de RABBinizi unutmadınız da biz şurdan şuraya gelmişiz de RABBimizi nasıl unuturuz” diyor ve melekleri sorgudan def ediyor. haz. Ali efendimiz bunları mezar başından içeriyi gördüğü için anlıyor ki O DA YERALTININ ARSLANI. imiş hakikaten diyor.. ne kadar ilginç değil mi????

Son saltanat… Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

kırşehir Son Yazılar FriendFeed

Dili Seç

cami alttan ısıtma
halı altı ısıtma
cami ısıtma
cami ısıtma