ahilik,ahi,ahi evran,islam,aşıkpaşa,kırşehir,ahmedi gülşehri,selçuklu,osmanlı,insan,güzel ahlak

Sevilen insan olmak


Popüler Aramalar

Sevgili okurlar.

İyi insan olmak için yalnızca kendi tasdikiniz yetmez. Toplumsal ilişkileriniz güçlü olmalı, diğer insanlara karşı duyarlılığınız yüksek olmalı ve başka insanların dertleriyle dertlenebilecek özelliklere sahip olmanız gereklidir.

 

İletişim kurallarına göre 3Y’yi (yok, yavaş, yarın) hayatımızdan olukça çıkarıp, 3Z’yi (zerafet, ziyaret, ziyafet) hayatımızın odağına yerleştirmemiz bizim iyi insan ya da güzel insan olmamıza önemli katkılar sağlayacaktır.

 

Eveti bol olan, hayırı az yani yoku az  olan kimse daha mutlu ve huzurlu olur. İnsanlara karşı “yok olmaz” “hele bir yarın olsun da bakalım” ya da “acelen ne? Yavaş yavaş işin hallolur” şeklinde cevaplar vermek, bir başka deyişle “işi yokuşa sürmek” hem başkasını ve hem de bizi mutlu etmeyecektir.

 

Güzel insanlar süzme bir nezaket ve ince bir zerafet özelliği ile hemen fark edilirler. Muhatabınıza karşı son derece saygılı, zarif ve kibar davranmaları onları yücelten en önemli vasıflarıdır desek yanılmış olur muyuz? Elbette hayır.  

 

Bu insanların bir diğer özelliği ikili ilişkilere yani ziyarete önem vermeleridir. Çünkü bu tür insanlar arkadaşlarına karşı vefalı ve sadıktırlar. Dostlarını ihmal etmez, ziyaret edip işi olsun olmasın hatır sorarlar. Tanıdıkları ya da tanımadıkları hiçbir kimseye karşılık beklemeksizin ziyaret ederek onlara değer verdiklerini gösterirler. Buradaki kural şudur: “mutlu ederek mutlu ol” kuralıdır.

 

3Z kuralının sonuncusu ziyafettir. İyiliğin ve güzelliğin yarısını güzel ve hikmetli sözler içeren sohbet oluştururken diğer yarısını iltifat (yemek yedirme, ziyafet) oluşturur.

 

Hikmetli bir deyişle özetleyecek olursak “sohbet unutulabilir ama iltifat asla unutulmaz” bu yüzden güzel insanlar beraber çalıştıkları kimselere, komşulara ve fakirlere ziyafet vererek gönül yaparlar..Yapılan gönüllerin etrafımızda güleryüzlü olarak dolaşmaları elbette bizim iyiliğimize de katkıda bulunacaktır. Size doğru dönen iyiliklerin kaynağında da zaten siz olduğunuza göre iyilikten iyilik doğmuş ya da güzel insandan sevilen insan doğmuş veya  sevilen güzel insan olduğunuz açık demektir böylece….. 

 

 

aşık ahi kul ahmed

Sevilen insan olmak ile Benzer Yazılar:

13 Haziran 2012 Saat : 10:57

“Sevilen insan olmak” için 6 Yorum

 1. makbule münevver diyor ki:

  yazınız kısa ve şirin. iyilik ve güzellik adına güzel şeyler söylüyor. gerçekten şiirlerinizde de güzel insan modelini işlediğiniz gibi burada da nesir olarak güzel insan modelini işlemişsiniz.

  insanlar ne kadar iyiyi bilirlerse bilsinler daima öğüde muhtactırlar. bunları güzel ve küçük öğüt kabul ediyorum. yüreğinize sağlık. allah a emanet olunuz…

 2. sevgi-ist diyor ki:

  benim adım sevgi iken siz bu sevgiyi nesre dökmüşsünüz. gerçekten kişinin adının sevgi olması yetmiyor. yaşantısının sevgi olması gerekiyor. önce sevmek gerekir ki işte o zaman sevilmenin vakti gelmiştir.

  vermeden almak olmaz. siz iyi olduğunuz zaman etrafınızdaki insanlar da iyi olacaktır. onların iyi olması sizin daha hoş bir çevrede yaşamanıza da sebebiyet verecektir eminim.

  güzel konuları işliyorsunuz. bunun devamını dilerim. hoşcakalın

 3. gülnur diyor ki:

  Peki ya Allah’ın sevdiği kul olabilmek? Ben Allah’ı seviyorum ama bir türlü O’nun da beni sevdiğinden emin olamıyorum.Çünkü her insan gibi hatalar yapıyorum düzeltmeye çalışıyorum ama beni o hatalardan dolayı ya sevmiyorsa diyorum…

  • aşık ahi kul ahmed diyor ki:

   sevgili gülnur, dosyalar biraz karıştı. inşaallah ulaşmıştır..

   insan olmanın gereği hata yapmaktır. ben bile bazan bile bile hata yaparım ki insan olduğum belli olsun ve arkasından da tövbe ederim ki allah bundan razı olsun. insan rabbini ne kadar seviyorsa rabbi onu ondan daha fazla seviyordur.

   sanıldığı gibi hatalar bu sevgiyi azaltmaz. asıl olan tevbedir tevbe. işte rabbinin seni ne kadar sevdiğini anlamak istiyorsan senin rabbini ne kadar sevdiğini anla yeter. öyle sanıyorum ki seni rabbin çok seviyor.

   sevmenin kuralı sevdiğine tabi olmaktır. çok ibadetle, çok nafilelerle bir yere varılmaz. asıl olan ALLAHA İTAATTİR. örneğin sefere çıktığımda farzın 2 rekate inmesine riayet bir itaattir. öyle ki nafileleri bile zamaqnım olsa bile kilmam. zevkle terkederim. bu bile bir itaattir bir ikramdır. bu ikramı edeple kabul etmek gerekir.

   diyanet sürekli nafile ibadetlere yönlendiriyor bizi. uslu insan olsun, yumuşak müslüman olsun diye. halbuki islamda hoşgörü de vardır horgörü de… işte her iki yönü bilmek ve uygulamak bir farz gibi ortada dururken (örneğin, emri bil mağruf nehyi anil münker) insan durduk yerde sakin olmaz, sessiz olmaz,yumuşak müslüman olmaz,

   hele kardeş hiç olmaz.çünkü allah “müminler kardeştirler” dedi müminler… demek ki mümin olmayanlar kardeş olamaz demektir bu..

   durduk yerde insanlara kardeş olun diye hutbede bağıracağına, diyeceğine şunları şunları yerine getir ve mümin ol önce sonra kardeş olursun demesi gerekir.

   fakat bunu diyemez çünkü müminin sıfatlarında namazdan tutun daha bir çok şey var ve bunlar söylenirse müslümana yumuşak fakat kafire gazaplı olması gerekecek.

   yoldaki her pisliği düzeltmesi gerekecek. daha bir çok konuda sert olması gerekince faizli, kumarlı, içkili namazsız, her pisliğe izin veren devletle bile çatışacak çünkü..

   işte sorun müslümanın kötülüklere müdahale edeer olmasında.. işte durduk yerde de insanlar kardeş olmaz vesselam…olunca da korkulan şey onun gereğini yapmasındadır allahü alem…

   işte bunlar yapılınca İTAAT olur. itaat olunca da ALLAH KULUNU SEVMİŞ OLUR.. yumuşak değil, İYİ MÜSLÜMAN olmak gerekiyor vesselam…

 4. I simply want to say I’m new to weblog and definitely loved you’re web blog. Likely I’m likely to bookmark your site . You definitely come with terrific stories. Appreciate it for revealing your blog site.

 5. Throughout the great scheme of things you’ll get a B- just for hard work. Where exactly you actually misplaced me ended up being on your specifics. You know, they say, details make or break the argument.. And that couldn’t be much more true here. Having said that, let me tell you just what did give good results. The article (parts of it) can be highly powerful which is possibly the reason why I am taking the effort in order to opine. I do not really make it a regular habit of doing that. Secondly, although I can notice the jumps in reasoning you make, I am not necessarily confident of how you seem to unite your points which in turn help to make your final result. For now I shall yield to your issue however trust in the future you actually connect your facts better.

Sevilen insan olmak Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

kırşehir Son Yazılar FriendFeed

Dili Seç

cami alttan ısıtma
halı altı ısıtma
cami ısıtma
cami ısıtma