ahilik,ahi,ahi evran,islam,aşıkpaşa,kırşehir,ahmedi gülşehri,selçuklu,osmanlı,insan,güzel ahlak

menderesin yaptıkları ve ona yapılanlar


Popüler Aramalar

sevgili Tahsin,
bu yazına bir “eyvallah” diyeyim artık.
temel niteliği ferdi söylemler üzerine ve toplumsal takdir ve senin merhametinle son buluyor.
insanlar da zaten bu tür ritüellerle çok ilgilenir fakat genelde neyi ifade ettiğini sorgulamazlar. onu alimler yapar.
Kırşehirin il yapılmasındaki temel sıkıntı şu: Menderes Kırşehir’e gelir ve bugünkü stadın olduğu alanda halk toplanır. Önce bölükbaşı konuşmaya başlar ve uzattıkça uzatır (5 saatlik konuşmalarını yağmurun altında belediye hoporlerinden 10 yaşındayken dinlerdim. o herkese bir şeyler söylerdi. hikaye, veciz söz, atışma, eşşek şakası gibi sözler çok olurdu.)konuşmasının sonunda da “beni seven arkamdan gelsin” der ve millet partisinin kalesi olan kırşehirli seçmen ve delegeler onu omuzlarının üstüne alırlar ve stadı terkederler. ülkenin koca başbakanı ortada kalakalır 10 kişiyle. basın zaten izliyor ve büyük prestij kaybını ülkeye anlatmak oldukça zordur. suç sadece bölükbaşının olsaydı, bir karşı cevapla geçiştirilebilirdi. halk işlediği için cezanın da halka verilmesi gerektiğini düşündü ve harekete geçti. bölükbaşı “arap için arabistan yanmaz” diye mecliste çok bağırdı ise de kar etmedi ve ilçe yapıldı.
görüleceği üzere teşvik suçu bölükbaşının. lakin seyirciler de oyuna giriyor ve suçsuz değil. buna göre değerlendirilmeli..etmiş bulmuş vesselam…

1950 seçimleri bu ülkede seçmenin kendi gücünü farkettiği ve “vay be, ben neymişim” dediği en önemli seçimdir… bu farkındalıktır ki bütün seçimlerdeki katılma oranı hala yüksek çıkmaktadır. demokrasi bilinci, halkın siyasete eksik de olsa katılımı açısında iyidir. bu özellik 27 yıl süren tek parti musibetinden yırtarak kurtulma bilinci oluşturmasıyla oluşmuştur. öğüt yoktur…

menderesin politikası özel sektör ve her mahallade bir zengin yaratma amacına dayanan ve finansmanı dışa dayalı ölçüsüz bir açılım projeli bir ekonomik sistemdi.. kapitalizmin bütün unsurlarını bünyesinde barındırıyordu..kendisi ezanı türkçeleştirmişti ama ekonomi anlayışı müslümanlıkla çok zor tanımlanabilirdi..
Amerikan yardımı bir rahatlatma yarattı fakat üretim traktörün devreye girmesiyle oldukça arttı. iç tüketim ihraca da izin vermeyince dış borçlanmalar artmaya başladı. lüks amerikan arabaları ithalatı yükseldi. ulaşım inönünün demiryollarından menderesin karayollarına kaydı. karayolu yapımı ve araçlar arttı. ekonomi dipsiz kuyu gibi ne verirsen yutuyor ve kendi kendini finanse etmiyordu..kapitalist anlayış kendi kendini bitirdi ve ihtilale beş kala merkez bankası “moratoryum” ilan etti. yani borcumu ödeyemiyorum gel başıma otur ve her gelen yeni paraya el koyabilirsin demekti bu. osmanlının duyunu umimiyesi… inönüyü en çok şirazeden çıkaran ve maliye bakanının ipe gitmesine sebep olan husus da bu anlaşılan..

ben şahsen ihtilalin statükonun iktidarı ele geçirme, ödünç vermiştim v.s. olduğunu sanmıyorum. halk borcu düşünmez.. cebine ne girdi ona bakar. bir gelirde ve kalkınmada artış olduğu doğrudur. fakat gereksiz ithalat ve ekonominin kapitalist yönetimi onun doğal sonucu olan zengin, fakir, dış borç ve iflas gerçeğini hayata mıhlamıştır. halbuki basit bir islami kural olan ihtiyacın doğru tespiti, tasarruf, gelir dağılımında adalet üçlüsü bile dengeli ve risksiz kalkınma için yeterdi.. işte müslüman yaşayıp kafir gibi hareket etmenin tipik bir örneği oldu istemeden de olsa..

siyasi olarak böyle bir ihtilale gerek varmıydı, bu tartışılabilir.. burada inönünün kişiliğini tahlil etmek gerek. ayrıca menderesin yaptığı uluslaarası bazı anlaşmalar da sıkıntının bir ayağını oluşturuyor kanaatimce.
çünkü bu ihtilaldede dış güçlerin parmağı var. ortak amaçlar sözkonusu.
türkiyedeki bütün ihtilallerde elçiliklerden giden mesajların ortak sesi şöyle “bizim çocuklar başardı”

bu ihtilal diğer bütün ihtilallerin anası oldu ve sürekli aynı karı kocadan doğurdu.. bu yüzden inönüye pek iyi dua edemiyorum. çünkü örnek olduğu için hepsinden de ayrı ayrı sorumlu.
TSK’nın iç hizmet kanununun 35 maddesinin kaldırılmasından bahsediyorlar. (Kılıçdaroğlu) bunun bir anlamı yok. ben deliysem kanun beni tutar mı? onların yetiştirilmesindeki çarpıklığı, okulda aldığı eğitimi düzeltmek gerekiyor. halkını sevmeyen tepesine biner. seven ise “bir arzun mu var der” savunma bakanına bunlar duyurulur.

yaptığım araştırmalarda gördümki her darbeden bu ülke ekonomik ve mali ve ahlaki olarak zarar gördü..
halk da zavallı her seçimde bir pisliği temizlemeye çalışıyor.

tayyip beyin yapacağı en önemli şey önce toplumu barıştırmak ve barışan toplumun kurallarını ANAYASAYA ÇİVİLEMEK. EŞİTLİK VE DİN VE VİCDAN ÖZGÜRLÜĞÜ bunu sağlasa yeter. bu yorum da burda biter.
sabrınız için tahsin sana ve sadece yorum okuyanlara selam ve sevgilerimi sunuyorum.

menderesin yaptıkları ve ona yapılanlar ile Benzer Yazılar:

28 Mayıs 2011 Saat : 4:28

“menderesin yaptıkları ve ona yapılanlar” için 1 Yorum

  1. Andrew A. Sailer diyor ki:

    I simply want to say I am just very new to blogs and absolutely liked you’re web site. Most likely I’m likely to bookmark your site . You surely come with good posts. Many thanks for revealing your web-site.

menderesin yaptıkları ve ona yapılanlar Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

kırşehir Son Yazılar FriendFeed

Dili Seç

cami alttan ısıtma
halı altı ısıtma
cami ısıtma
cami ısıtma