ahilik,ahi,ahi evran,islam,aşıkpaşa,kırşehir,ahmedi gülşehri,selçuklu,osmanlı,insan,güzel ahlak

Karakurt Efsanesi (Kırşehir)


Popüler Aramalar

Kırgehir’de tarihi, turistik özellikleriyie, şifalı suyuyla bir Karakurt Kaplıcası vardır.

 

Efsaneye göre, Kırşehir Beyinin oğlu amansız bir hastahğa tutuiur, her tarafı yara bere içinde, akar-kokar duruma gelir. Hekimler ne yapalarsa çare bulamaziar.

 

Oğlan, beyin gözleri önünde günden güne erir, biter. Bey’in umudu kesilir. Kâhyasını çağırır; “Oğlanı alp uzak bir yere götürüp bırakın. Orada ölsün. Gözümün önünde eriyip gitmektense, hiç olmazsa gözüm görmesin. Göz görmezse, gönül katlanır” der.

 

Oğlanı alırlar, Kırşehir’in battsmda, 15 Km. kadar mesafede oian Emirburnu Dağı’nın eteklerinde bulunan bir bataklığın yakınına bırakıp dönerier. Batakhğa çok miktarda kurt-kuş geldiğinden oğlanı parçalarlar, bir an evvel ölüp bu illetten kurtulur diye düşünürler.

 

Oğlan orada yapayalnız, çaresiz, el-ayak tutmaz bir vaziyette kalır. Akşama doğru bataklığa kara bir kurt gelir. Kurt; hastalıklı, uyuzdan tüyleri dökülmüş, halsiz bir vaziyettedir. Bataklığın içindeki çamura yatar, yuvarlanır, kaynak suyundan içer, uzun bir süre kaldıktan sonra gider. Ertesİ gün tekrar gelir, aynı işiemi tekrarlar. Oğlan iyice halsiz düşmüş bir vaziyette kurdun hareketlerini izler. Üçüncü gün kurt daha dinç, iyileşmiş bir vaziyette tekrar gelir, aynı işlemi tekrarlar.

 

Kurdun her hareketini takip eden oğlan, “bu çamurda bir keramet var” diye düşünür ve sürünerek bataklığa girer, çamura batar çıkar, sudan içer. Bir müddet sonra kendinde bir iyileşme hisseder. Bir gün, iki gün derken iyileşir, ayağa kalkar, yürür, Kırşehir’e döner, babasının kapısını çalar.

 

Görenler şaşırır, hayret içinde kalırlar. Oğlan babasına o!up biteni anlatır. Bey hemen harekete geçer, bataklığın olduğu yere bir hamam yaptınr, üzerine bir kubbe koydurur, bir de mescit yaptırır ve hizmete açar. O günden sonra buranın adı Karakurt Kaplıcası olarak kalır.

 

Kaplıca halen aynı ismi taşıyan köyde olup, dört mevsim hastaların gelip şifa buldukları bir yer olarak hizmet vermektedir. Birçok hastalığa, özeitîkle cilt hastalıkiarı ve romatiznal hastalıklara İyi geldiği bilinmektedir.

 

 

aşık ahi kul ahmede derlemek nasib oldu

 

Karakurt Efsanesi (Kırşehir) ile Benzer Yazılar:

29 Kasım 2012 Saat : 8:56

“Karakurt Efsanesi (Kırşehir)” için 6 Yorum

 1. hülya deamarlı diyor ki:

  bu efsaneler çok ilgimi çekti. bu kaplıcaların bugünkü durumlarını merak ediyorum. baqğlantı telefonları ve ulaşım imkanlarını ilave ederseniz iyi olur. bu güzel site sahibinden beklenen de bu olmalıydı. gayret, hüsnü zan,iyilik, takva, beceri, kalite, sonuca gidebilme yetisi, aşıklık, ahilik, kulluk, tevhid aşkı, sünnet savunuculuğu, hepsi sizde. cenabı hakk’ın size torpil yaptığına inandığım kadar sizin de bu ayrıcalığı yerli yerinde ümmet için kullandığınızı, allah rızasını hakkıyla gözettiğinizi görüyor ve sizin kadar size seviniyorum. çünkü biz de istifade ediyoruz. size “kendinize iyi bakın” der gibi bir aptallık atmiyorum. ALLAH’A EMANET OLUN diyorum..

 2. Paul Troiani diyor ki:

  I just want to tell you that I am just newbie to blogging and honestly enjoyed your page. Probably I’m likely to bookmark your blog post . You surely come with outstanding well written articles. Cheers for sharing with us your webpage.

 3. Pharmd100 diyor ki:

  Hello! eeacdfe interesting eeacdfe site! I’m really like it! Very, very eeacdfe good!

 4. Pharmc193 diyor ki:

  Hello! edaeefg interesting edaeefg site! I’m really like it! Very, very edaeefg good!

 5. You really make it appear really easy with your presentation but I to find this matter to be really something which I think I’d never understand. It kind of feels too complicated and very extensive for me. I’m having a look forward in your next put up, I will attempt to get the dangle of it!

 6. Yusuf İLHAN diyor ki:

  Gerçekten Etkileyici Bir Kırşehirli Olarak Bu Durum Dahada Önem Kazanıyor…

Karakurt Efsanesi (Kırşehir) Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

kırşehir Son Yazılar FriendFeed

Dili Seç

cami alttan ısıtma
halı altı ısıtma
cami ısıtma
cami ısıtma