ahilik,ahi,ahi evran,islam,aşıkpaşa,kırşehir,ahmedi gülşehri,selçuklu,osmanlı,insan,güzel ahlak

CUMA SOHBETİ -3 (Ahi Evran-ı Veli ve Hacı Bektaş-ı Veliden Tutulası Öğütler )


 • Anasayfa
 • CUMA SOHBETİ -3 (Ahi Evran-ı Veli ve Hacı Bektaş-ı Veliden Tutulası Öğütler )
Popüler Aramalar

aşağıdaki öğütler her iki velinin karma öğütleri olarak tarafımızdan oluşturulmuştur.

 

OKU (her yerde her şeyi, hep oku sonuç çıkar, ne okuduğunu anla. Allah aptalları sevmez, onun için akıllı ol. akıllı olmak için okuyarak cehalet pisliğini gider. akıl, uzak olan ahireti düşününce ancak güzel davranır. ahiret imanı olmayanın güzel ahlaklı olması zordur. şehit bile karşılığında huri ister. karşılıksız güzelliği sadece havvaslar yapar )

 

BİLDİKLERİNLE AMEL ET (Bilmediğini bırak, ama öğrenmeye devam et, atalarının dinini bırak. dine yeni gelmiş gibi, Kuran  yeni inmiş gibi, Allah konuşuyor gibi, Cebrail söylüyor gibi, Muhammed as uyguluyor gibibir aşık Allah’a aşık olmuş gibi Kuran dinle, sakın ölü gibi olma, amelinin niyetini sevaba değil Allahın muhabbet ve rızasına yönelt.) 

 

 

İNSAN OL, SAMİMİ OL, ADİL OL (iyilikten önce adalet ediniz. Örneğin  yarı yola kadar oturup daha sonra ayağa kalkmak adalettir. Siz önce bir kalkın. Yaşlıya yer vermeğe gerek kalmaz o zaman)

 

SIR TUT (Özelinizi paylaşmayın. En önemli sır budur.ve kötü zamanda karşınıza çıkar, günahlarınızı da anlatmayın affolmuşken tekrar yüklenirsiniz)

 

SU-İ ZAN DA İSABET EDECEĞİNE, HÜSN-Ü  ZAN DA  YANIL (bilmediğin bir şeyde iyi niyetli tahmin yapmak zorundasın. Veya bilmiyorum de.   Bu sizi kırk beladan kurtarır)

 

ELİN KAPIN SOFRAN AÇIK OLSUN (Biraz ahlaklı AHİ ol ki ahretin mamur olsun)

 

DİLİNE SAHİP OL (belanın büyüğü buradan gelir, sahip olmak daha önce nefsi hastalıkları ıslah etmeye bakar, riyakar bir adamın dilini tutması asla mümkün olmaz. Edep te susma kapısından konuşma kapısına geçilir.)

 

İNCİNSENDE İNCİTME

 

Aşık der incidenden

İncinme incidenden

Kemalde noksan imiş

İncinen incidenden (Alvarlı efe)

 

HER NE ARARSAN KENDİNDE ARA (hazineyi de kabahati de kendinde ara. Kadere TAŞ ATMA. Allaha değer sonra. )

 

DAĞITAN DEĞİL, TOPARLAYAN OL (Kalabalıklara iltifat etme, sadıklar sakin yerlerde olur. Onları nezih yerlerde ara. Onların yanında toplayan olabilirsin)

 

DENGE VE DÜZEN TUTTURAN OL (Allahın koyduğu mizanı bozma. Her şey bir denge ve düzen üzerine yaratıldı. İnsanın taşıyacağı şeyler bellidir. Bunu aşma. Düzen bir kurgudur.  Bunu güzellik üzerine kur. O zaman ayakta durur

 

BOŞA DEĞİL, DOLUYA BAK (insanlarda kusur arama, kusur arayan Allah’ta da kusur arar. Bu Kuran’da da Allah’ın  emri budur. Bu tavır size sevgi akışınıda sağlar. İnsanlar boşa bakanları sevmez)

 

GÜLER YÜZLÜ, TATLI DİLLİ OL (işin özü güzel ahlaklı ol. Bu peygamber ahlakıdır. Bir de bizim –aşık- ahlakımızdır.

 

DAİMA HAK SÖYLE, GÜZEL AHLAKLI OL (hakk söylemiyorsanız bari SUSUNUZ. Güzel ahlak sahibi olanlar cennette Allah rızası  üzere en iyi yerde Muhammed’e as komşu olurlar.

 

AFFEDİCİ OL, SABIRLI OL, TEVAZU SAHİBİ OL (Affetmek bir kişiliktir. Edinmeyen yapamaz. İnsanlıktır. Allah’ım çok merhametli olma babam namaz kılmayacak sonra.  Sabır kanaatle beraber yürür. Kanaatsizlerin sabrettiği görülmemiştir. Tevazu da kanaatle  yürür. Yokluğa sabır kişiyi tevazuya iter. fakirin kibrini Allah sevmez.)

 

 

CUMA SOHBETİ -3 (Ahi Evran-ı Veli ve Hacı Bektaş-ı Veliden Tutulası Öğütler ) ile Benzer Yazılar:

31 Aralık 2013 Saat : 12:58
  İslam

“CUMA SOHBETİ -3 (Ahi Evran-ı Veli ve Hacı Bektaş-ı Veliden Tutulası Öğütler )” için 3 Yorum

 1. süheyla mertcan bilir diyor ki:

  Cuma sohbetlerinizi ilgi ile izliyoruz. Genelde yapılanlara dikkat çektiğinizi farkettim. onu yapmayın bunu yapmayın türünden bir yasakçı zihniyetinizin olmaması doğrusu hoşumuza gitti. insanlar kısa ve doğrusal sözler insanlar üzerinde önce kolay anlaşılır ve arkasından kabulü de kolaylaşır. sizin eğitiminize ve davranışınıza hayranım. lütfen bu cuma sohbetinizi kesmeden devam ettirin. sevgilerimiz bu güzel davranışlı aşıkla olsun.

 2. hümeyra diller diyor ki:

  oku derken her şeyi okumayı mı kastediyorsunuz? seçkinciliğiniz var mı? insan ve ihtiyaç ve bilgi ve neden ve niye. biraz açar mısınız bunları..

  • ahi diyor ki:

   Allah önce ikra-oku dedi. hemen arkasından yaratma fiili ile bunun kendi adına olmasını istedi. buna göre yaşayan herkes okumalı veya okumak yaşamak demektir dedi. bunun zıddı ölmek olduğuna göre okumamak ölmek gibidir dedi Allah. daha sonra doğru okumanın Allah adıyla olacağını söylemek istedi. bir mana itibariyle de okumanın kişiyi Allaha götürmesi gerektiğini belirtti.

   okumak arttıkça bilinenler çoğalıyor gibi olur. fakat tam tersine bilinmeyenler daha fazla artar. balon şiştikçe dış yüzey daha çok artar. işte balonun içine bahanın kibri artar. dışına bakanın tevazusu artar. işte okuyup Allaha gitmek böyle olur. allah ilim hakkında “ilmimi artır, de ” diye ayet indirmiştir. bu duadır ama ilmin sürekli arttığını hatta sonsuzluğunu bildirir. ve kendini sürekli yenileyemeyenlerin geri kalacağını bildiriyor.

   allah kendine gitmeyen bilginin okunmasından hoşnut olmadığı anlaşılıyor. bu seçkincilik demektir. o halde küfre ilişkin bir bilgiyi okumamanız gerekiyor. bunu alimler onlara cevap vermek için yapacaklar fakat halk bu saptırıcı fikirlerden uzak tutulmalıdır. ayrıca yabancı polisiye ve benzeri kitaplar Müslümanda kötü etki bırakır. çünkü yazar inançlı ve dua eden biri olmadığı için eksik bir sebepte bunu çalmaya çalışarak tamamlama yoluna gider ve dua etmez. onun için Müslüman kitaplarını okumak gerekir..

   Allahın ayetlerini okumak kainatı okumak insanı okumak, doğruyu okumak, yolu okumak, ahirete gidiş yolunu okumak, dostun düşmanın niyetini okumak, okuduğunu anlamak uzar gider. hepsi ya Allah’ta biter ya da şeytanda.. şeytanın en sert tuzağı okuyanadır. o okuyup çok sevap kazanana tahammül edemez. Allah da bunun için şeytandan bana sığının dedi. ya hayır söyle ya sus hadisi bu seçkinciliği destekler vesselam

CUMA SOHBETİ -3 (Ahi Evran-ı Veli ve Hacı Bektaş-ı Veliden Tutulası Öğütler ) Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

kırşehir Son Yazılar FriendFeed

Dili Seç

cami alttan ısıtma
halı altı ısıtma
cami ısıtma
cami ısıtma